Rodzaje lamp i ich rola

Rola oświetlenia we wnętrzu jest bardzo duża. Na rynku dostępne są różne rodzaje lamp: wiszące, stołowe, podłogowe i stołowe. To dzięki lampom wydobywamy zalety wnętrza, maskujemy jego mankamenty, tworzymy nastrój i w końcu ułatwiamy sobie pracę. Lampy stanowią nie tylko źródło światła, ale także istotny element wystroju wnętrza. Tradycyjne we wnętrzu łączy się różne rodzaje lamp.  Takie połączenia dają optymalne oświetlenie i nadają wnętrzu charakteru.

Rodzaje lamp

Wygląd lamp to nie wszystko. Musimy także wiedzieć do jakich celów jest każdy z rodzajów oświetlenia. Do wyboru mamy lampy: wiszące, podłogowe, ścienne oraz stołowe. To od nas zależy, który rodzaj lamp zastosujemy w swoim wnętrzu. Uważajmy tylko, aby całość tworzyła harmonijną całość.

Rodzaje lamp:

Lampy wiszące, sufitowe, żyrandole

Lampy wiszące

Ten rodzaj lamp rozjaśni całe pomieszczenie. Lampy wiszące pomocne są zwłaszcza podczas takich prac jak sprzątanie. Kiedyś przyjęło się, że lampa wisząca wisi pośrodku sufitu. Teraz się od tego odchodzi. Niektóre badania pokazują, że ludzie dobrze się czują wtedy, kiedy lampa powieszona jest od okna w odległości 2/5 długości wnętrza. Takie bowiem jej umieszczenie jest najbliższe imitacji oświetlenia naturalnego w ciągu dnia. Lampy wiszące w salonie wiesza się często bezpośrednio nad strefą jadalnianą czy stolikiem kawowym.

Lampy ścienne, kinkiety

Najczęściej sięgamy po nie, aby wydobyć z wnętrza jakiś detal na przykład obraz. Ten rodzaj oświetlenia przydatny jest także w optycznym powiększaniu wnętrza. Idealnie sprawdzi się w małych pomieszczeniach gdzie brak miejsca na lampy podłogowe czy stołowe.

Lampy podłogowe, lampy stojące

Lampy podłogowe

Ich celem jest rozjaśnienie strefy, w której je ustawimy – na przykład kącika do czytania. Stanowią one także ważny element wystroju wnętrza w budowaniu jego charakteru.

Lampy stołowe, biurkowe

Lampy stołowe / biurkowe budują nastrój we wnętrzach dając dyskretne światło. Stanowią one także pomoc w trakcie wieczornej pracy przy komputerze lub papierach. Najczęściej wykorzystuje się je w sypialniach i gabinetach.

 Lampa nocna

Lampa stołowa z rurek miedzianych

Myli się ten kto uważa, że jedno źródło światła „załatwi wszystko”. Odpowiedni dobór oświetlenia stanowi zwykle mieszankę różnego rodzaju lamp.

Jeśli szukasz oryginalnych lamp zapraszamy na planetaswiatla.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *